ROGALO - ZÁVĚSNÝ KLUZÁK (HANG GLIDING, FLPHG)
Domu
Hang gliding
foto
retez
stahuj
ROGALLO
Články:

- Co je FLPHG
- Jak létat s FLPHG
- Vzduchem chlazený spalovací motor (Wikipedia)
- Dvoudobý spalovací motor (Wikipedia)
- Překlad návodu na vario Brauniger IQ-ONE (PDF -500kb)
- Překlad návodu k motoru Radne Raket 120 (PDF - 350kb)

rogalo ikona
Rogalo, závěsný kluzák - fotky (Zlín, Vizovice, Slušovice, Lípa, Fryšták, hrad Lukov, rozhledna, Vartovna, Doubrava, Beskydy, Vizovické a Hostýnské vrchy, Javorník, Javorový)Hang gliding - rogaloVzduch
Ostatní galerie:
 
Videa na YouTube
 
Vloženo 20. 9. 2011
FLPHG
Jedná se o ultra lehké sportovní zařízení, obyčejný závěsný kluzák (ZK, rogalo ) s připojeným postrojem, který má v rámu zabudovaný motor s vrtulí v tlačné konfiguraci. Startuje se s rozběhem z kopce, nebo z roviny, kdy je zapotřebí volný prostor s délkou aspoň jednoho fotbalového hřiště, samotná letová poloha pilota je v leže na břiše, s hlavou napřed (jako pták). Velkou výhodou FLPHG je létání v oblastech, kde nejsou dostatečné kopce pro bezmotorové starty, nicméně je zapotřebí předchozí zkušenost s létáním na závěsném kluzáku bez motoru. Zařízení se využívá k nabrání dostatečné výšky s následným využíváním stoupajícího teplého vzduchu (termiky) a dále pak k plachtění.
První zařízení podobné dnešnímu sestrojil švédský vynálezce Johan Ahling (AeroSport - Mosquito), poprvé vzlétlo v roce 1987, zařízení mělo se svým motorem o výkonu 10 HP značné problémy, ale již v roce 1990 byl použit spolehlivý motokárový motor s dostatečným výkonem kolem 15 HP. Tentýž rok se Mosquito stalo populární v Evropě, v Austrálii a v Severní Americe.
 
 
 
 
Michal Heš - rogalo
Aktualizováno 12. 1. 2017
© 2014, Michal Heš